Pondělí, 26. srpna 2024
Nové Město na Moravě / Račí mor byl potvrzen také v řece Bobrůvce v katastru Nového Města na Moravě - v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Krajská veterinární správa ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR odebrala vzorky uhynulých raků a po potvrzení nákazy vydala mimořádné veterinární opatření. To se týká zákazu přemisťovat ryby a další vodní živočichy v ochranném pásmu, které bylo vymezeno od přítoku Bobrůvky pod silnicí spojující Vlachovice s Rokytnem až po Petrovice, kde se do Bobrůvky vlévá Slavkovický potok. Lokalitu ochranáři označili. V ochranném pásmu je také po rybolovu nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci náčiní.
Račí mor představuje infekční plísňové onemocnění napadající evropské raky a způsobující jejich úhyn, přičemž v CHKO Žďárské vrchy nemoc postihuje především kriticky ohroženého raka říčního. Zdrojem nákazy jsou nepůvodní severoamerické druhy raků, které jsou však vůči onemocnění odolné. Plíseň roste napadeným rakům na těle a do vody uvolňuje spory, jimiž se rozmnožuje. Ty v ní poté mohou přežívat týdny až měsíce. Spory se šíří rovněž prostřednictvím rybářského náčiní. K šíření račího moru mohou ale přispět i lidé v dobré víře zachraňující raky z vyschlých potoků. S původními raky tak na jiná místa nedopatřením přenesou i ty americké, především jde o raka signálního, jenž má světlé skvrny na klepetech, tudíž se nákaza šíří dál.
Nejde o první vysočinský případ račího moru – loni na podzim se nákaza objevila v řece Bystřici, opatření platilo od jejího výtoku z Domanínského rybníka až po vtok do řeky Svratky. Letos v červnu se na Bystřicku objevila další dvě ohniska, a to v říčce Nedvědičce u Věžné a v Chlébském potoce v Chlébském.