Úterý, 12. března 2024
Žďársko / Před podvodníky, s nimiž se mohou lidé setkat při nakupování prostřednictvím internetových bazarových portálů, opakovaně varují policisté. Okradených lidí přibývá.
„Častým podvodem bývá, že kupující zašle odkaz na přepravní společnost, ale většinou jde o podvržené stránky, kde požadují vyplnění veškerých údajů k platební kartě či účtu. Pamatujte na to, že kupujícímu stačí pouze číslo vašeho účtu, kam zašle smluvenou částku. Nic víc není třeba sdělovat a uvádět,“ vyjádřila se Michaela Lébrová z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství a uvedla příklad, kdy žena prodávala skříň za sedm tisíc korun. Na inzerát se jí ozval „kupující“, který po domluvě zaslal falešný odkaz na doručovací službu, kde žena vyplnila údaje ke své platební kartě a bankovnímu účtu. Podvodník získal přístup do jejího internetového bankovnictví a z účtu převedl téměř 1500 euro.
Časté podvody vypadají i tak, že kupující si objedná zboží, přičemž v zásilce je pak jiná věc, obvykle nižší hodnoty, než kterou si kupující objednal. „Přesvědčil se o tom muž, jenž si objednal dva páry trekových bot, které si nechal zaslat na dobírku. Když zaplacený balík rozbalil, čekalo ho nemilé překvapení, protože místo bot za více než dva a půl tisíce korun byly v balíku dva páry plastové obuvi,“ sdělila Lébrová.
Jak se tedy podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit? „Čtěte recenze internetových obchodů, komentáře a informace o prodejcích na bazarových portálech a na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců. V případě, že prodáváte, kupujícímu stačí pouze číslo vašeho účtu. A pokud vám pošle odkaz na dopravní společnost, ověřte si, zda nejde o falešnou stránku, ač se na první pohled může zdát věrohodná. Nikdy také nevyplňujte údaje k vaší platební kartě a raději proveďte platbu z internetového bankovnictví. Nenechte se rovněž ovlivnit podezřele nízkou cenou a buďte obezřetní při nákupech ze zahraničních webů, například i kvůli reklamacím,“ dodala Michaela Lébrová.